Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslední lednový den není jen datum, kdy učitelé rozdávají žákům vysvědčení. Ve většině evropských zemích mají elitní fotbalové kluby poslední možnost provést změny v hráčském kádru před koncem zimního přestupního období. Některé týmy v české nejvyšší soutěži této možnosti využily více, některé méně. Pojďme si nyní shrnout aktivity konkurentů našeho Baníku na hráčském trhu, ohodnoťme jejich nákupy a prodeje a určeme tak, kdo do jarního finiše vstoupí s kvalitnějším kádrem.

Nemůžeme ale začít nikým jiným, než klubem ze Slezské Ostravy. Nedalo se moc očekávat, že by na Bazaly během zimy přišel hráč, který by svými schopnostmi vyčníval nad ostatní.


Spekulovalo se o příchodu nadprůměrného ligového hráče na levou stranu zálohy, tedy tam, kde měl Baník na podzim trn v patě. Stejně jako příchod Korejce, i tento přestup však vyšuměl do ztracena. V kádru "A" mužstva jsou tak jedinými novými tvářemi hráči juniorky - Ficek, Križan a Vrťo. Velké pozitivum souvisí s odchody. Celek Karla Večeři opustil pouze Dušan Tesařík (konec hostování z Teplic) a Vladimír Mišinský (hostování v Bánské Bystrici). V těchto případech se však o oslabení kádru příliš mluvit nedá. Do jara tak vstupujeme v podstatě s totožným kádrem jako na podzim. Uvidíme, jak to dopadne s návraty zraněných hráčů. To už je ale téma pro jiný článek.

Slavia Praha
Kabinu Slavie postihlo během zimní pauzy poměrně silné zemětřesení. Odešel nejlepší střelec Vlček, za kterého však přišly více než solidní náhrady Toleski, Blažek a Střihavka (info o jeho přestupu zde). Změny proběhly i v ostatních lajnách, v minulých dnech se např. upekl přestup Švece do Heerenveenu. Přicházející českobudějovický Černý a plzeňský Jarolím však jsou taky kvalitní náhradou. Trenér Karel Jarolím tak bude mít pro jarní boje k dispozici velmi široký kádr, už na podzim se ale z důvodu četných zranění přesvědčil, že mít odpovídající náhradu za zraněné je nesmírně důležité. Otázkou je, jestli velká konkurence nebude mezi hráči dělat příliš zlou krev. Jarolím by si však své ovečky měl umět ohlídat a podle vedení i médií přivést Slavii k vytouženému titulu. Nutno říct, že její současný nabitý kádr budí respekt. U Slavie však nikdy nevíte, čím vás překvapí. V dobrém i špatném...

Příchody: Toleski (Most), Blažek (Liberec - host.), Střihavka (Norwich - host.), M.Jarolím (Plzeň), J.Černý (Č.Budějovice), Kubásek (Sokolov), Zelinka (České Budějovice, náv.z host.)
Odchody: Vlček (Anderlecht), Švec (Heerenveen), Gecov (Liberec), M.Černý (Kladno), Necid (Jablonec - host.), Dočkal, Vácha (oba Liberec - host.), Gaúcho (Slavia B), Costa (Příbram), Diviš (Krč, host.)

Sparta Praha
Klub z Letné se tentokrát neřídil mottem: Koupíme vše, co se dá. Řadu hráčů (trochu překvapivě i Voříška) stáhl z hostování, další si na hostování vypůjčil - ztraceného syna z Udine Tomáše Sivoka či Andrew Hainaulta. Na nákupy by přitom letenští měli - přestože nepostoupili do Ligy Mistrů, odchod Zdeňka Pospěcha jim přinesl slušné jmění. Ztráta nejlepšího hráče bude citelná, kouč Michal Bílek se jej pokusí nahradit některým z mladíků. Bílek se zbavil některých nepotřebných hráčů, trochu překvapivě i stabilně hrajícího beka Zabavníka. Jednou nohou byli na zahraniční štaci Abraham s Kadlecem, oba však zůstanou na jaře hráči Sparty. Zvlášť o druhého jmenovaného přitom byl v Evropě zájem (Lyon, Hamburk, Birmingham,...), pro Spartu by to ale bylo už příliš velké oslabení. Do druhé poloviny ligového kolotoče tak Sparta vstoupí s pozměněnou sestavou. V polovině května se uvidí, jestli se jí nová taktika doplňování kádru povedla. Nebo se snad bude manažer Křetínský tlouct na hlavu a kát se z prodeje Pospěcha?

Příchody: Sivok (Udine - host.), Hainault (Most - host.), Kúdela, Jeslínek (oba Kladno - náv.z host.), Voříšek (M.B. - náv.z. host.), Holenda (Most - NH), Krob, Vacek (oba "B" tým)
Odchody: Pospěch (FC Kodaň), Brezinský (Liberec - NH), Mareš, Zabavník (oba bez angažmá), Simpson (Most - host.), Petržela (Plzeň), Žofčák (Jablonec - host.)

Teplice
Hlavní událost je jasná - odchod Fenina do Frankfurtu za 112 milionů Kč. Po letním odchodu Džeka za podobně vysokou částku tak jsou Teplice nyní v balíku a mohou si dovoit nakoupit odpovídající náhradu. Zda-li jí Tomáš Jun je, nebudu rozebírat. Kdysi talentovaný útočník přišel hostovat na sever Čech z tureckého "vězení" a doufá, že se v něm probudí instinkty střelce. Do útoku klub ze Stínadel koupil plzeňského Smejkala, v kádru se objevil novic Vidlička nebo slovenský talent Hesek. Mimo Fenina odešlo z Teplic několik dalších plejerů, žádný z nich však pro tým neměl takovou důležitost jako stříbrný reprezentant z MS 20'. Uvidíme, jak se bude Teplicím bez Fenina dařit. Snažili se obstarat důstojnou náhradu, ale vězte: vše ukáže až jarní sezona...

Příchody: Hesek (Nitra), Jun (Trabzonspor - host.), Smejkal (Plzeň), Rilke (Jablonec - NH), Vondrášek (Sokolov), Tesařík (Baník - NH), Bartoš ("B" tým)
Odchody: Fenin (Frankfurt), P.Hašek (Bohemians - host.), Vondrášek, Hanzlík, Pimpara (Ústí n.L. - host.), Koukal (Žižkov), Kroupa (Kladno - host.)

Brno
Média nás neusále bombardují titulky typu: Kalouda do Juventusu?! Z přestupu mladé hvězdy Brna však zatím sešlo. Brněnský šéf Pros slíbil, že během zimy prodá pouze jednoho důležitého člena sestavy, a tak se také stalo - na východ se za slušný peníz trmácel talentovaný Mario Holek. Kádr např. opustil i útočník se specifickou pověstí Milan Pacanda. S posilami to nebylo kdovíjaké, objevil se Brazilec Lira, obranu přišel vyztužit Josef Dvorník z Manisasporu, hráč, kterého si pamatujeme jako součást sestavy z mistrovské sezony Baníku 2003/2004. Petr Uličný však i tak má k dispozici velice slušný kádr plný mladých nadějných hráčů, se kterým může už i na jaře leccos dokázat.

Příchody: Simr (Jihlava - NH), Lira (Juventus Sao Paulo), Jan Urban (Anif, Rak.), Šural, Mareček, Borák (všichni B-tým), Dvorník (Manisaspor)
Odchody: Holek (Dněpropetrovsk), Pacanda, Musil (Zlín), Červinek (B tým)

Nový komentář

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář